Új húsvéti gyertyatartó Balatonszemesen és Balatonszárszón

2024.04.07

A húsvéti gyertya

Külön állványon álló, nagyméretű és díszes gyertya. A »Húsvéti Szent Háromnap vigíliaszertartása kezdetén a tűz megáldása után a templom bejáratánál a »celebráns keresztet, majd »alfát és ómegát, valamint az évszámot rajzolja a gyertyára. A gyertyát e szavakkal gyújtja meg a megszentelt tűzről: "A dicsőségesen feltámadott Krisztus világossága oszlassa szét szívünk és elménk homályát." A sötét templomba körmenetben hozza a »diakónus (hiányában maga a celebráns), aki három alkalommal megállva énekli: Krisztus világossága! A gyertyát állványra helyezve énekli (a diakónus) a »Húsvéti öröméneket. A húsvéti gyetya a »húsvéti idő végéig (Pünkösdig bezárólag) az oltár, vagy az ambó közelében áll, majd a »keresztkútnál helyezik el. A húsvéti gyertyát a húsvéti időben minden misén, egész évben pedig minden kereszteléskor és temetési misén meggyújtják.

A húsvéti gyertyatartó

A »húsvéti gyertyához, a feltámadt Krisztus szimbólumához illő, a többinél nagyobb méretű, álló gyertyatartó, melyet a húsvéti időben az oltár, vagy az ambó mellé kell állítani, az év többi szakaszában a »keresztkút mellett áll. Ugyancsak az oltár mellé állítják a »Lucernárium szertartásakor.

Gyertyatartó szimbólumok:

Szára, alapja nyolcszögletű

a teremtés hat napja után az újjáteremtés (Jézus feltámadása) nyolcadik napjára emlékeztet.

Márvány az anyaga

A feltámadt Krisztusba vetett hit szilárd alapokon nyugszik.

Fehér, rózsaszín a színe

Tisztaságot és ragyogást, örömöt jelenti.

Készítője

Tari József balatonszemesi kőfaragó mester adománya a munka díja!